Ana Sayfaya Dön

Hayaller yalı, hayatlar halı

Arzu Nilay Kocasu / diziler, hakan muhafız

İlk Netflix Originals dizimiz Hakan: Muhafız vatana, millete hayırlı ve uğurlu olsun. Binnur Karaevli'nin romanından uyarlanan ve IMDb'de belirtildiğine göre dört yönetmenin toplam on sekiz bölüm yönettiği on bölümlük dizi yine aynı platformda 7,8 gibi ortalama üstü bir puan almayı başarmış.

Puanlama konusunda IMDb'den daha isabetli olduğunu düşündüğüm Rotten Tomatoes ve Metacritic'te diziye verilmiş bir puana rastlamamakla birlikte, puanı kaç olursa olsun, herkes gibi ben de makul uzunluktaki bir dizimizi Netflix'te görmekten memnunum.

Herkesten bir gömlek üstün

Esnaf olan üvey babasının himayesi altında kendi çapında serseri bir yaşam süren Hakan, bir yandan hayallerini gerçekleştirmek için Allah'a avuç açmış içine para düşmesini beklerken diğer yandan babasından halı alan turist hanımlara kurye ve seks hizmeti vermektedir. Rastaları ve afili eşofman takımıyla Kadıköy mirasyedisi ile Camden gangstası karşımı bir şahsiyet olan kumarbaz kankası Memo'nun hayli klişe bir vizyonsuzlukla üç aylık kirayı kumara yatırdığını öğrenen Hakan, idolü Faysal Erdem'in (Okan Yalabık) yanında işe girmek için hiç aklında olmadığı halde gelişine bir iş başvurusunda bulunur.

Hakan cephesinde hayat kaleye çekilmiş gelişine bir şut misali akıp giderken, Lady Gaga'nın son dünya turnesinde kullandığı gömleği bulmak için o halıcı senin bu bardakçı benim gezen gizemli bir kadının Hakan'ın babasının dükkanına gelmesiyle esas hikâyenin fitili ateşlenir ve Hakan, Muhafız olduğunu öğrenir. Tek gayeleri dünyayı ve İstanbul'u yok etmek olan Ölümsüzler çetesini yok etmek için çalışan Muhafızların sonuncusu olan Hakan, dünyadaki son Ölümsüz'ü öldürmek için eser miktarda kan, çıplaklık içermeyen seks ve şaşkınlıkla karışık gözyaşı dolu bir mücadeleye girişecektir. Bunu yaparken ona yardımcı olacak kişiler ise Sadık Olanlar adı verilen gizli bir örgütün iki yaman üyesi olan eczacı bir baba ile onun flakka saçlı kızı olacaktır.

Hikâyenin bundan sonrasını özetleyecek gücüm kalmadı, kusuruma bakmazsınız. Ancak bu satırları takiben biraz sürprizbozanlı konuşacağımızı söyleyeyim.

Dünyanın en iyi patronu

Örümcek hislerim beni yanıltmıyorsa Acun Ilıcalı'dan modellenen The Okan Yalabık'ın bir Ölümsüz olduğunu karakterin ekranda belirdiği an itibarıyla çözmenin getirdiği rahatlık ve rehavetle, kendisinin inanılmaz patronluğundan bahsetmenin kıymetli olabileceğini düşünüyorum. Evet, kamuoyuna açıkladığı kadarıyla tıpkı Acun gibi kader, kısmet ve şans icabı kendisine The Faysal adındaki plazasına hususi helikopteriyle inişler yaptığı çiçek gibi bir hayat kurmayı başaran bu şahsın evrenin en kötü varlığı olduğuna inanmakta açıkçası güçlük çekiyorum.

Neden mi? Çünkü kendisi gerçekten iyi bir patrona benziyor. Dünyayı ve İstanbul'u yok etmek (zira İstanbul'u yok etmek için dünyayı yok etmek yetmez arkadaşlar, herkes ayık olsun) gibi şaşaalı bir gayesi olan ölümsüz bir kötünün çaycıya aşk tavsiyesi vermekle ne işi olabilir? Sırf bu yüzden bile, Hakan'ın Ölümsüz ile karşı karşıya kaldığında adama "Abi sen neden İstanbul'u yok etmek istiyorsun, dünyayı yok edince sen de yok olmayacak mısın?" gibi herkesin merak ettiği soruları sormamasını Hakan'ın Z Kuşağı üyesi bir arkadaş olmasına bağlamaktan başka çarem kalmadı.

hakan-muhafizThe Okan Yalabık, çıktığı tarafından ekilen çalışanına arkadaşlık ediyor.

Söz konusu, karanlık noktaları aydınlatmak olduğunda kendisini hissettiren bu eksiklik dizinin neredeyse her anına yayılıyor. Nasıl ki Hakan, The Okan Yalabık'tan hiçbir açıklama talep etmiyorsa; kendisine de hiçbir konuda açıklama yapılmadığını belirtmekte yarar var. Babası bir eczanenin gizli bölmesinde hayata gözlerini yuman Hakan, üzerine hayli iddialı bir gömlek geçirilerek kurşunların hedefi oluyor. Sizce de Hakan, iki kaşının ortasına kurşunu yemeden önce, ufak da olsa bir açıklamayı hak etmiyor muydu? Türk diziciliğinin her bir bölümü sekiz saat süren bol entrikalı senaryolara alışkın olmasından mıdır bilinmez, kimsenin kimseye açıklama yapmaya vaktinin olmadığı bir dizi olmuş Hakan: Muhafız. Memleketin bir tezahürü gibi, insanlardan akıllarına yatmayan eylemlere onlara herhangi bir açıklama yapılmaksızın boyun eğmeleri bekleniyor. The Okan Yalabık'ın geçmişindeki karanlığı aydınlığa kavuşturmayı kendisine şiar edinen ve dizide soru soran tek kişi olan gazeteci karakter Venom Yasin de sahneden mağlup olmuş bir halde iniyor maalesef.

Her şey elbette aşk için

Dizinin en güzel adamı olan Stansfield (Léon'daki Gary Oldman) kılıklı polisin nefsine yenik düşüp ölmesini ve yine dizinin en başarısız şaşırtmaca denemesi olan, Ölümsüz'ün aslında Mazhar olduğuna inandırma çabasını bir yana koyarak hayli kafa karıştırıcı bir meseleyi masaya yatırmak istiyorum.

Elimizde birtakım veriler var: Ölümsüz'ün kanı, ölüyü diriltebiliyor. Muhafız'ın kanı, Ölümsüz'ü diriltebiliyor. Öyleyse, bir Ölümsüz olan karısını öldürdüğü için Hakan'ın kendisi gibi Muhafız olan babasından intikam almaya gelen The Okan Yalabık; Muhafız'ı öldürdükten sonra, karısını diriltmek için adamın kanını neden almadı? Kaç bin yıllık Ölümsüz, bu bilgiyi son on yılda mı edindi? Koskoca Acun Ilıcalı, elindeki beş litre kanı murdar etmiş olabilir mi?

Kendisine hiçbir açıklama yapılmayan Hakan ve kendisinden hiçbir açıklama beklenmeyen The Okan Yalabık gibi bu kez izleyiciler olarak bizler açıklamadan mahrum bırakılıyoruz. Ama olsun, senin canın sağ olsun Hakan: Muhafız. Dünyayı havaya uçurmanın bile yetersiz kalacak olması nedeniyle ayrıca yok edilmesi gereken güzel İstanbul'u dünyaya tanıtan ve televizyon tarihinin en beyin döndüren bilek kırma sahnesine evsahipliği eden bu güzel diziyi elbette destekliyorum. Yaptıkları en büyük sihirbazlık numarasının doktor reçetesi okumak olduğuna inandığımız eczacılara hakkını teslim eden, ruhsuz seksin yalnızca muasır medeniyetin akademisinde değil bizim akademimizde de pratike edildiğini göstererek yüreklere su serpen ve hiç beyin yormaması nedeniyle bir günde izlenip tüketilebilen bu dizinin ikinci sezonunu da izleyeceğim.

hakan-muhafiz-yumrukMükemmel bir an.

Birbirlerine besledikleri aşk, dünyayı ve İstanbul'u yok etme gayelerinin önüne geçen The Okan Yalabık ve karısı Rüya'nın ikinci sezonda Muhafız'ın safına geçeceklerini düşünüyorum. Böylelikle kötü insandan iyi patron olamayacağı gerçeği bir kere daha doğrulanmış olacak ve aşk kazanacak. Evet arkadaşlar, aşk kazanacak. Gerisini çok kurcalamayın.

We are the Arzu. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile.

Sonraki Makale

"Uyanık bir devlet adamı her zaman satacak bir şeyler bulur"