Ana Sayfaya Dön

Deus ex Discovery

Artık Kültür / Star Trek, diziler

Uzun bir aradan sonra Star Trek’i tekrar ekranlara taşıyarak heyecan yaratan Discovery, ilk sezonunu eşine az rastlanır bayağılıkta bir finalle kapattı. Öyle ki, aceleye getirilmiş gibi hissettiren bölümün sonunda kendimi “acaba seriyi yenilemediler mi?” sorusunun cevabını ararken buldum.

Bir önceki hafta kaptan koltuğuna oturttuğu Georgiou’yla resmen “bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete…” şeklinde özetlenebilecek bir maceraya açılan Discovery, yarattığı çıkmazdan kurtulmak için bin yıllık bir hileye başvurdu ve çözümü antik Yunan tragedyalarında buldu. Michael’in proloğuyla başlayan; Georgiou’nun zinası, Ash’in kumarı derken Tilly’nin afyonlu katarsisiyle devam eden ve finalde deus ex machina’yı L’Rell’in eline tutuşturan bölüm için başka ne denebilir? Bu hileli formülün ucuz kaçtığını ve Star Trek’e yakışmadığını düşünüyorum.

Zürafa Sokak, Qo'noS

Önümüze bakalım

Merak edenler için ilk paragraftaki sorunun yanıtı; evet, dizi ikinci sezon için geçtiğimiz Ekim ayının sonuna doğru yenilenmiş.

Finalde peydah olan Enterprise gelecek sezonda hikâyenin mutlaka önemli bir parçası olacak diye düşünüyorsanız; acele etmeyin, yanılıyor olabilirsiniz. Variety’ye konuşan serinin baş yapımcısı Alex Kurtzman’a kulak verin:

"Dizinin adı 'Enterprise' değil, 'Discovery'. Dolayısıyla, evet, Enterprise'ın ikinci sezonda bir rolü olacak fakat kesinlikle Discovery'yi gölgede bırakmayacak. Ayrıca, Enterprise'ın finalde ortaya çıkışı, izleyicilerin orijinal seriyle senkronizasyon ve beraberinde Star Trek'in temel çizgisine sadık kalma üzerine akıllarında oluşan pek çok soruyu dikkate aldığımızın da bir göstergesi. Enterprise'ın çıkışı bu soruların, aralarında Spock'ın daha önce hiç bahsetmediği üvey kız kardeşiyle ilişkisini de içeren, pek çoğunun yanıtlanacağı vaadini barındırıyor. Bu mutlaka Spock'ı göreceğiniz anlamına gelmiyor; bu soruya bir cevap borçluyuz, o kadar."

Buradan Enterprise’ın yeni sezonun hikâyesine girişte bir katkı sağlayacağı, bu gerçekleşirken de Spock’ın bir kız kardeşi olduğundan neden daha önce hiç bahsetmediğinin yanıtını alacağımızı anlıyorum; muhtemelen en çok bir iki bölüm görünecek, sonra sahneyi Discovery’ye bırakacak. Kurtzman “Spock’ı illa göreceğiniz anlamına gelmiyor” dese de ben göreceğimizi düşünüyorum. Bakalım onu ve onun ilk kaptanı Pike’ı kim oynayacak?

Enterprise NCC-1701

Kurtzman haklı, pek çok soru geliyor akıllara bu orijinale sadık kalma mevzusuyla ilgili. En önemlisi de spor motoru. Bu bölümde Stemets Yıldız Filosu’nun miselyumla iletişim için insana ihtiyaç duymayan bir arayüz arayışında olduğunu ve bu gerçekleşene kadar eski usulle yola devam etmekten şikayetçi olmayacağını söylerken aslında spor sürüşüne ara verildiğini vurguladı. Peki, bu tamamen vazgeçileceği anlamına mı geliyor? Öyle bile olsa böyle bir bilimsel gelişmenin tarihten nasıl silindiğini açıklamak zor olacak gibi.

Belki bu sezon sonunda açık bırakılan uçlardan biri olan zamanda yolculuk mevzusunu işin içine katan bir çözüm üretebilir yazarlar, bekleyip göreceğiz. Bununla birlikte, bu sezonun kapanışı bize büyük beklentiler içerisine girmememiz gerektiğini söylüyor, o kesin.

We are Artık Kültür. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile.

Sonraki Makale

Kaptan dayanmayan gemi: Discovery